Jak dobrać zamek w zależności od funkcji i miejsca zamontowania drzwi?
- Szczegóły
Podstawą bezpiecznego domu są drzwi, które w należyty sposób chronią wejście. Zaś najważniejszym elementem drzwi jest oczywiście zamek. Dlatego tak ważne jest, aby ten element był odpowiednio dopasowany. Ponieważ drzwi różnią się między sobą funkcją oraz miejscem zamontowania, między zamkami także występują rozbieżności. Pozwalają one na to, aby do każdego wejścia dobrać takie rozwiązanie, które będzie najlepsze.
Zamki do drzwi wewnętrznych
Każdy typ drzwi powinien mieć właściwy sobie zamek. Inny stopień bezpieczeństwa musi być zagwarantowany drzwiom do całego budynku, a inny drzwiom do konkretnych pomieszczeń. Dlatego do drzwi wewnętrznych całkowicie wystarczający będzie standardowy zamek, który zamykany jest zwykłym kluczem. Tego rodzaju rozwiązanie przyda się na przykład do sal lekcyjnych w szkołach czy do poszczególnych biur w urzędach.
Zamki do drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne, jako że zabezpieczają wejście do całego budynku, powinny gwarantować jednak większy poziom ochrony niż drzwi wewnętrzne. Dlatego też stosuje się w nich bardziej skomplikowane zamki. Elementem, który pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa, jest choćby wkładka bębenkowa różniąca się od wkładki stosowanej w standardowych zamkach.
Zamki do łazienek i toalet
Osobną sprawą są zamki do takich pomieszczeń jak łazienki czy toalety. Drzwi do tego rodzaju wnętrz nie potrzebują być zamykane z zewnątrz, jednak powinny mieć możliwość wewnętrznej blokady, aby zapewniać komfort ich użytkownikom. Dlatego też stosuje się do nich zamki wyposażone w taką właśnie możliwość. Rozwiązanie to nie jest swoim zasięgiem ograniczone jedynie do łazienek i toalet. Z równym powodzeniem blokada może być stosowana w drzwiach zewnętrznych jako uzupełnienie zamka z wkładką bębenkową.
Podsumowując, każde drzwi powinny być wyposażone w odpowiedni typ zamka. Na szczęście oferta rynkowa jest na tyle różnorodna, że można w niej znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadało każdemu wejściu.